Főmenü:
Sablonok a folyamatfejlesztéshez
Az alábbi sablonokat töltheti le és használhatja szabadon, amennyiben a honlapra mutató hivatkozást megtartja:
Több oszlopra, vagy más sablonra van szüksége? Írjon bátran az info@cashflownavigátor.hu címre!
Projekt rangsoroló mátrix
A projekt rangsoroló mátrix segítségével az "először a fontosat" elv betartásával azokra a LEAN SIX SIGMA fejlesztésekre koncentrálhat, amelyek a legjobb erőfeszítés - hatás arányt képviselik és a leginkább mozdítják el vállalatát a közösen definiált célok felé.
Elkészítésének lépései:
1) Definiálják közösen a projektek megítélésének szempontjait. (bátran írja felül az általunk javasolt kritériumokat és határokat!)
2) Súlyozzák 1-10-es skálán a fenti kritériumokat (10 a legfontosabb)
3) Vigyék fel a projekt javaslatokat és pontozzák 1-10-es skálán a mátrixban, hogy mennyire elégítik ki az egyes oszlopokban szereplő szempontokat.
4) A táblázat automatikusan rangsorolja az ötleteket, így kezdődhet a munka...
5S audit lap
5S célja az alap stabilitás megteremtése mind gyártásban, mind az irodai területen. Nemcsak 5S audit során, hanem bármikor egy pillantással képesnek kell lennünk felfedezni, ha abnormális helyzet alakult ki, hiszen az a munkahelyi biztonság; termék, vagy szolgáltatás minőségének; illetve hatékonyság csökkenéséhez vezethet.
A 3 "Fix" szabály a munkahelyi 5S során:
Fix eszközök, anyagok
Fix pozíciók
Fix mennyiségek
A 3 "Nincs" 5S audit a munkahelyen:
Nincs felesleges tárgy
Nincs rendetlenség
Nincs piszok, szennyeződés
Ne bonyolítsa!
Standard munkalap
Amikor lemegyünk a "Genbára" első feladatunk annak megállapítása, hogy létezik-e standard, s ha igen betartja-e a dolgozó.
A standard munkalap nem egyezik meg a munkautasítással, hiszen csak a legfontosabb lépéseit tartalmazza a folyamatnak olyan sorrendben és olyan elrendezésben, amely a legbiztonságosabb munkavégzést jelenti a dolgozó számára és mentes mindenféle veszteségtől.
A standard munkalap akkor megfelelő, ha mintegy 80% vizuális információt és maximum 20% írott szöveget tartalmaz, mely az auditot segíti.
A standard munkalap kritikus elemei:
Ütemidő, vagy angolul takt time
Műveletek sorrendje
Standard készlet
Minőség, illetve biztonság szempontjából kritikus pontok feltűntetése
Boxplot analízis
Gyakorisági eloszlások vizuális ábrázolására használjuk, különösen akkor, ha több alcsoportra osztható és a hisztogramok között nagy az átfedés.
Boxplot analízissel relatíve könnyen megállapítható mely alcsoport várható értéke, vagy ingadozása felelős a speciális görbe alakért.
Figyelem!
Minitabbal ellentétben excelben készült Boxplot elemzések nem mutatják az első, illetve harmadik kvartilistól több, mint 1,5 szórásnyira található szélsőértéket *-gal. Helyette a bajuszkák a minimum, illetve maximum értékig érnek...
Ha több, mint 4 aldoportra szeretne boxplot analízist végezni, akkor írjon az info@cashflownavigator.hu email címre!
Tekintse meg Boxlplot grafikon készítéséről szóló Blog bejegyzésünket videóval!
P Chart
SPC kontroll grafikonokat exelben is lehet készíteni, amelyre példa a mellékelt fájl.
Minőségi típusú adatok elemzésére használhatja (Hibás - Megfelelő) adatok arányára vonatkozóan változó mintanagyságok esetén.
Ez a típusú kontroll grafikon a hibás termékek arányát mutatja időrendben a várható érték +- 3 szórás távolságban.
A "gyártott", illetve "kieső" oszlopokba csak egész nemnegatív számok írhatóak.
G Chart
Ritkán előforduló eseményekről nagyon gyakran nem áll rendelkezésünkre elégséges mennyiségű adat, hogy valamely klasszikus SPC kontroll grafikonnal ábrázoljuk, azonban az ún. "time between" SPC kontroll grafikonok segítségével ez is megoldható.
A mellékelt G chart sablon
SPC grafikonok „soha be nem következő” eseményekre nemcsak az egészségügyben című Blog bejegyzésünkhöz készült
Folyamatfejlesztési tevékenység audit
A tanuló szervezetté válás egyik kulcsa a hatékonyan és hibamentesen végzett Lean Six Sigma Tevékenység, ezért mint kulcs üzleti folyamatot érdemes mérni és javítani. Ebben segít a mellékelt audit lap, de ne feledje, hogy pusztán a számok mellett fontos, hogy saját szemével győződjön meg a hiányosságokról a Genba bejáráson. Olvassa el a témáról szóló cikkünket Flow hírlevélből!
Anderson-Darling normalitás vizsgálat
Vajon az átlag, vagy a medián jellemzi jobban mennyiségi adatainkat tartalmazó adatsorunkat?
Az Anderson-Darling normalitást vizsgálat megbízhatóan alkalmazható kis elemszámú adatsor elemzésére egy rövid hipotézis vizsgálat keretében.
95%-os megbízhatóságot feltételezve amennyiben p érték >=0,05, úgy normális eloszlást követ az adatsor és az átlaggal biztonságosan jellemezhető, különben valószínűleg valamilyen szélsőérték eltávolítja (p<0,05), s inkább a medián a jobb jellemző.
Olvassa el kapcsolódó Lean Six Sigma blog bejegyzésünket!
Vízesés diagram
Vízesés diagram, vagy angolul waterfall chart segítségével vizuálisan bemutathatja az Előtte - Utána állapot között végrehajtott akciók hatásait, így azok lemásolása során (Yokoten) a legnagyobb hatással járók kerülnek először végrehajtásra. Természetesen cash flow áramlás mellett ciklusidő, átfutási idő, lekötött készlet, stb. változásaira is nagyszerűen alkalmazható
Olvassa el kapcsolódó Lean Six Sigma blog bejegyzésünket, s tekintse meg videónkat!