Ennyit fejlődött a kerékpárgyártás 60 év alatt
A British Council videója részletesen bemutatja miként készült a 40-es években egy átlagos kerékpár. Ekkor még a nagy volumen, alacsony termékválaszték volt jellemző e termék gyártására is.
Mint látható rendkívül anyag és munkaigényes folyamat jellemezte a megmunkálást a munkahelyek szigetszerű elrendezésével.
Vajon mennyit változott mindez röpke 60 év alatt?
Az időben egy nagyot ugorva legelőször talán az ötlik a néző szemébe, hogy a szigetszerű gyártást részlegesen felváltotta az ütemidő szerint mozgó szállítószalag.
A másik fontos észrevétel pedig a gyártani vs. vásárolni kérdésre adott válasz változása volt, hiszen, míg régen minden fontosabb megmunkálási folyamat házon belül került elvégzésre, addig manapság az ellátási láncok egyre komplexebbé válását okozza, hogy az alkatrészeket beszállítók láncolatán keresztül szerzi be Giant vállalat, mint végtermék előállító, amely maga is elköltözött a keresleti helyről olyan országba, ahol alacsonyabb egységköltséggel lehet gyártani.
Egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a gyártók a minőségre többek között az alábbiakkal:
Vizualizáció
Standard munka
Hiba esetén leállás
Andon lámpák
Összeszerelés során a terméket védő műanyagok alkalmazása
stb.
Ha egy kicsit részletesebben megnézi a második videót, akkor bizony láthatja, hogy bizonyos mértékben teret nyert az automatizáció, de még rendkívül munkaerő igényes a gyártás.
Bár javult az áramlás, azonban továbbra is előfordul a szigetszerű elrendezésű munkahely, ahol rendkívül könnyű túltermelés veszteséget okozni.
Hiába védik a terméket protektorokkal, például a lánc felrakásakor nagyon könnyen megsérülhet a festés a kerékpáron.
Ön milyen további veszteségforrásokat fedez fel a videókon?
Mikor nézte meg saját vállalatának folyamatait utoljára külső szemmel akár videó készítését követően, vagy egy gemba bejárás során?
Milyen gyorsan talál hasonló hibákat házon belül?
További információkért folyamatfejlesztési eszközökről olvassa Lean Six Sigma esettanulmányainkat, illetve hírlevelünket, tekintse meg folyamatfejlesztésben használatos sablonjainkat, vagy jelentkezzen Lean Six Sigma képzéseinkre!
Jó folyamatfejlesztést kívánunk!